جمعه ٠٤ بهمن ١٣٩٨

اخبار > اعتکاف دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد+گزارش تصویری
 


شماره خبر :٥٥٤٧٦٩   تاریخ انتشار خبر : 1398/03/07    ا   ٠٩:٢٢
 
زمانی برای سکوت و عبادت
اعتکاف دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد+گزارش تصویری
مراسم معنوی اعتکاف به همت ستاد اعتکاف دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و با همراهی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه برگزار شد.

اعتکاف از جمله عبادت هایی است که فرد برای مدتی معلوم در مسجد معتکف می شود.

اعتکاف از ماده «عکف» در لغت به معنای اقبال و روی آوردن به چیزی و بزرگداشت آن است، که در قرآن مجید نیز در مواردی در این مفهوم به کار رفته است. همچنین از همین ماده در قرآن، «عاکف» به معنای ساکن و مقیم (حج،۲۵) و نیز «معکوف» در مفهوم ممنوع و بازداشته شده (فتح،۲۵) کاربرد یافته است.

 اعتکاف در شرع، التزام به توقف و درنگ در مسجد به قصد قربت است و تعریف جامع آن اقامت کردن برای حداقل ۳ روز در مسجد به قصد عبادت با مراعات شرایط لازم است.

اعتکاف از نظر زمان محدود به وقت ‏خاص نیست، تنها از آن رو که لازمه اعتکاف، روزه گرفتن است، باید در زمانی اعتکاف شود که شرعا بتوان روزه گرفت. بهترین زمان برای اعتکاف دهه آخر ماه مبارک رمضان، و ایام البیض ماه رجب است. اعتکاف در دهه آخر ماه رمضان، با آماده سازی انسان برای درک لیلة القدر و بهره برداری از فیض این شب گران قدر، بی‏‌ارتباط نیست.

به همین منظور ستاد اعتکاف دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  با اعلام فراخوانی از دانشجویان علاقمند جهت معکتف شدن در این ماه مبارک ثبت نام کرده و از ۱۶ تا ۱۸ رمضان پذیرای دانشجویان (دختر) در مسجد نبی اکرم (ص) خواهند بود.

در یکی از روزهای اعتکاف دانشجویان معتکف  از حال و هوایشان  گفتند.

سحر دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: علتی که به اینجا آمدم این بود که بتوانم کمی در آرامش با خودم خلوت کنم. اینجا بستری برای ما فراهم شده تا بتوانیم در این روزها و در این ماه، بیشتر به خودمان و اطرافمان فکر کنیم. زمانی برای نزدیک شدن به خداوند و دوری از شلوغی دنیا.

فاطمه دیگر دانشجوی این دانشگاه از حال خوبش گفت: من هر سال می آیم، هر سال می خواهم این حال خوب را تکر ار کنم. شاید بتوانم به اندازه سه روز از سروصدای بیرون به اینجا بیایم و به کمی فرصت بیشتری برای عبادت داشته باشم.

زهرا دانشجوی معتکف دیگر نیز علت اینجا بودنش از نیاز به خلوت کردن با خدا و کسب آرامش عنوان کرد.

بیشتر دانشجویان حاضر در این عبادت گروهی  علت آمدنشان را خلوت کردن با خودشان، سکوت و تمرکز در عبادت عنوان کردند.

تا ساعاتی دیگر به لحظات افطار نزدیک می شویم. هر کس گوشه ای مشغول به کاری است. یا با نجوا در حال گفت و گو هستند. این سکوت برای ذهن های امروزی چقدر می تواند تسکین دهنده باشد.

اعتکاف به مانند مکث کردن است در میانه اضطراب و ازدحام دنیای امروز. لحظاتی برای ایستادن و دیدن. بدون عجله و با آرامش. در دنیای امروز که سرعت حرف اول را می زند، آدمی گاهی به این مکث کردن ها نیاز دارد تا به خودش برگردد صدای درونش را بشنود. لحظاتی با خدای خودش باشد تا بتواند بهتر ببیند و برای ادامه مسیر کسب انرژی کند و با کیفیت تر مسیرش را ادامه دهد.

اعتکاف زمان خوبی ست برای سکوت و عبادت...

 

 


 

خروج
اوقات شرعی

اطلاعیه
  • پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی شهادت سردار بزرگ و پرافتخار حاج قاسم سلیمانی و همراهان او
    این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیةالله ارواحنا فداه و به روح مطهر خود او تبریک و به ملت ایران تسلیت عرض می‌کنم. او نمونه‌ برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی(ره) بود، او همه‌ عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ او در همه‌ این سالیان بود. با رفتن او به حول و قوه‌ الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ دیشب آلودند.

  • بیانیه دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه های استان بوشهر در پی شهادت مظلومانه سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی
    خبر شهادت مجاهد نستوه و عارف میدان های نبرد حق علیه باطل، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان شهیدش مخصوصا ابومهدی المهندس قلب مان را آکنده از غم و اندوه کرد، دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان بوشهر به نوبه خود این شهادت را تبریک و تسلیت عرض کرده و آرزوی صبر و اجر برای همه دلدادگان مکتب امام راحل، امام خامنه ای و عاشقان انقلاب اسلامی دارد.

  • مراسم بزرگداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار ابو المهدی المهندس
    عروج ملکوتی و عارفانه سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی را به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج) , مقام معظم رهبری(مدظله العالی) , مردم ولایت مدار ایران اسلامی و خانواده عزیز این شهید بزرگوار تسلیت و تبریک عرض می نماییم .